IMG 2249Otello Çoksesli Korosu

Shakespeare’in ‘Otello’ isimli tiyatro eserine de konu olan Mağusa kentinin tarihi simgesi Otello Kalesinin önündeki kanatlı Aslan heykeli (St. Mark Aslanı) bir koro şefinin icracı halini tasvir etmektedir.

Aslan figürü, birliktelikten doğan ortak sesin gücünü, liderliği ve sanatsal ihtişamı yansıtmaktadır.

Şef figürü, Aslan’ın tarihi kalenin yakınında duruşunu, Mağusa kentinin kültürel köklerine bağlılığı yanında kanatlı oluş ise özgür, bağımsız ve sanatsal ifadelerin derinsel temalara açık olan yönünü ifade etmektedir

Otello Çoksesli Korosu, bu ifadelerin paralelinde, koro müziğinin içinde hem kültürel miraslarına sahip çıkan, ayrıca dünya koro edebiyatına dair bir çok yapıda seslendirme ruhlarıyla ülkesine, şehrine güçlü sesler, kültürler kazandıran bir koro olgusunu benimsemektedir.

Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği Otello Çoksesli Korosu

10 Kasım 2010 yılında oluşturulup çalışmalarına başlayan koro, dünya koro edebiyatı yanında, çoksesli Türk halk türküleri, çeşitli dönemlere ait koro eserleri ve Kıbrıs çoksesli koro eserlerini repertuarlarına almış ve çalışmalarını sürdürmektedir.

Koro oluşturulduğu yıldan itibaren, Prof. Mustafa Apaydın ile çok sayıda çalıştaylar gerçekleştirmiş olup sürekli gelişim göstermektedir. Koronun yapısında  Müzik öğretmenleri, müzisyenler ve amatör koroseverler yer almakta olup karma yapıda bir korodur.

Otello korosu adını, Mağusa şehrinde bulunan ve W. Shakespeare’in hikayesini yazdığı G.Verdi’nin ünlü Otello operası ve Othello kalesinden alır. Koronun yaşadığı şehir dünyada Othello’nun şehri Mağusa olarak bilinir.

Otello korosu kurulduğu yıldan itibaren Kıbrıs’ta çok sayıda konserler verip, şenlikler ve koro atölyelerinde ev sahipliği yapmıştır.

Otello korosu, COMÜ Konrul Vocal Ensemble koro şefi Mete Gökçe ile de çalışmalar yapıp, repertuar ve koro dizilimleri konusunda destek almaktadır.

Otello Çoksesli Korosu geçtiğimiz 2013 ve 2015 yıllarında  Çanakkale’de gerçekleştirilen Çanakkale Korolar Festvali’ne “Othello Troya’da” sloganı ile katılmış ve burada koroseverlerin beğenisini almıştır.

Otello Çoksesli Korosu, 2014 yılında yeni bir yapılanmaya giderek Kıbrıs’ta ilk kez Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği’ni oluşturmuştur. Derneğin üyelerinin tümü Otello Çoksesli Korosu’nun üyelerinden oluşmaktadır. Dernek, önümüzdeki günlerde Türkiye’deki koro dernekleri ile işbirliği protokolleri imzalayıp ortak koro projeleri üretecek.

Pamukkale Üniversitesi Korolar Festivali, Otello Çoksesli Korosu’nun ikinci yurt dışı koro festivalidir. Koro, Denizli’ye 2014 Mayıs ayında Otello Hiyerapolis’te sloganı ile gitmiştir.

9-14 Temmuz 2014’te ülkemizde gerçekleştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Uluslararası Korolar Festivali, Otello Çoksesli Korosu’nun üçüncü festivali olmuştur.

Otello Çoksesli Korosu, festivalimizin destekçisi olarak yer almıştır.

KPKD Otello Çoksesli Korosu 7-12 Temmuz 2015 tarihleri arasında 3.sü gerçekleştirilen Çanakkale Uluslararası Korolar Festivali’ne OTELLO TROYA’DA sloganı ile katılıp ülkesini temsil etmiştir. Koro, festivalde Kıbrıs’lı Besteci Oskay Hoca’nın 4 tane çoksesli halk türküsünü seslendirmiş ve izleyenlerin büyük beğenisini kazanmıştır.

Birçok sokak ve salon konserlerinde de yer alan koromuz 2016 yılının Şubat ayında “Birinci 100 Ses Korolar Şenliği’nde” konser vererek izleyicilerin beğenisini kazanmıştır.

24 Mart 2017 akşamı da DAÜ Eğitim Fakültesi’nin organizasyonu ile gerçekleştirilen Korolar Konseri’nde konser vererek, izleyicilerin büyük beğenisiyle 7 yıllık deneyimin emeğini bir kez daha hissetmiştir.

Otello Çoksesli Korosu 2017 yılında birçok konser, sosyal sorumluluk projesi ve sokak konserleri ile salon konserleri yanında yurtdışı festivallerine katılma kararı almıştır.

 • 15 Nisan 2017 Dünya Sanat Günü etkinlikleri çerçevesinde, Mağusa Namık Kemal Meydanı’nda sokak konseri
 • 10 Mayıs 2017 Dünya Psikoloji Günü etkinlikleri çerçevesinde Mağusa City Mall alışveriş merkezinde KPKD Otello Çoksesli Korosu olarak Konser
 • 29 Mayıs 2017 MASDER GMB işbirliği ile Mağusa Özel Eğitim Merkezi yararına Konser
 • 24-28 Ağustos 2017 tarihlerinde Makendoya’nın Ohrid şehrinde gerçekleştirilen Uluslararası Korolar Festivali’ne katılım
 • Şubat 2018 tarihinde IFCM’e International Federation For Choral Music) üyelik
 • 17 Mart 2018 tarihinde Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Korolar Söylüyor” konserine katılım
 • 13 Nisan 2018 “Sokakta Sanat Var” etkinliğine katılım
 • 14 Nisan 2018 tarihinde KKTC Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Turizm Şöleni'nde performans
 • 16 Nisan 2018’de Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen “Bedesten’de Bir Şeher Akşamı” konserinde performans
 • Othello Hiearapolis’te sloganıyla, 8-10 Mayıs 2018 tarihlerinde Uluslararası Pamukkale Korolar Festivali’ne katılım
 • 5-10 Eylül 2018 tarihlerinde Prag’da gerçekleştirilen Uluslararası “Praha Music Festival’e” katılım
 • KKTC Budapeşte Temsilciliği’nin daveti üzerine ülkemizi temsilen; çoksesli Kıbrıs türkülerimizle 10-13 Eylül 2018 tarihlerinde “ 3. Kıbrıs Türk Kültür Günü’ne” katılım

otello